2017

Advanced Training in Mathematics Schools in 2017

Annual Foundation Schools Instructional Schools for Lecturers Advanced Instructional Schools Workshops Teacher's Enrichment Workshop

 

Legends Upcoming Completed Cancelled Rescheduled
Please note that the last date for receipt of applications for all the schools should be 4 and half months before the programme begins.

 

No. Programme

Period

Last Date of
Receiving
Applications

Venue Organizers

Annual Foundation Schools

 232 AFS-II 8th May to 3rd Jun 31st Jan Bhaskaracharya Pratishthana, Pune S.A. Katre
V.V. Acharya
 231 AFS-II 8th May to 3rd Jun 8th Jan KSOM, Kozhikode M. Manickam
T.E. Venkata Balaji
A.K. Vijayarajan
 239 AFS-III 12th Jun to 8th Jul  15th Mar
North Eastern Hill University Shillong. 

Himadri Mukherjee
A.T. Singh

           

Instructional Schools for Teachers

236 Gröbner Bases and their Applications 11th to 23rd Dec  31st July Indraprastha Institute of Information Technology
(IIIT), Delhi
Anuradha Sharma
J.K. Verma
234 Groups and Rings 5th to 17th Jun 31st Jan Himachal Pradesh University, Shimla. R.P. Sharma
Dinesh Khurana
230 Commutative Algebra 24th Apr to  6th May 30th Jan St. Joseph's College, Irinjalakuda, Kerala. Clare D'Cruz
Manoj Kummini
Mangalambal N.R.
  Topology 01st to 13thMay   IIT Patna Ashish K. Upadhyay
Om Prakash
  Advanced Linear Algebra 10th to 22ndJul   IIT Gandhinagar Indranath Sengupta
Sanjay Amrutiya

Advanced Instructional Schools

  Representation Theory of Finite Groups  12th Jun to 1st Jul   CMI, Chennai Amritanshu Prasad
K.N. Raghavan
  Several Complex Variables December   IISc, Bangalore Kaushal Verma
Gautam Bharali
217 Class Field Theory

8th to 27th May

15th Jan
CMI, Chennai

M. Ram Murty
P. Rath
Sanoli Gun

236 Gröbner Bases and their Applications  11th  to 23rd Dec 31st July Indraprastha Institute of Information Technology
(IIIT), Delhi
Anuradha Sharma
J.K. Verma
238 Linear Partial Differential Equations   19th Jun to 8th Jul  30th mar
TIFR - CAM Veerappa Gowda 
Ujjwal Koley
233 h -Principle  22nd May to 10th Jun  15th Feb
ISI Kolkata

Mahuya Datta
Adimurthi
Goutam Mukherjee

           

Workshops

235 Positive Characteristic Methods in Commutative Algebra 19th to 30th Jun  31st Jan IIT Bombay J. K. Verma
Manoj Kummini
  Differential Geometry 23rd  to 30th Jul (Tentative)   IISER, Pune

Indranil Biswas
Mahan Mj
Tejas Kalelkar

  Langlands Programme  2nd to 7th Oct   TIFR, Mumbai Dipendra Prasad
C.S. Rajan
  Analytic Number Theory 26th to 30th  Dec   ISI Kolkata Ritabrata Munshi
Satadal Ganguly
  Harmonic Analysis 11th to 16th  Dec   (IISc), Bangalore E.K. Narayanan
P.K. Ratnakumar
  Operator Algebra 11th to 16th Sep
  The Institute of Mathematical Sciences, Chennai Vijay Kodiyalam
Partha Sarathi Chakraborty
  Schubert Varieties 4th to 16th Sep
  IIMSc, Chennai K.N. Raghavan
Sudhir R. Ghorpade
      Teacher’s Enrichment Workshop
 237 Group Theory, Analysis and Topology  09th - 14th Oct 15th Aug Doon University, Uttarakhand Sarita Singh
Rajendra Prasad
Mahender Singh